Enoturystyka. Portugalia. Douro

Pocztówka z wakacji. Portugalia.

Za oknami deszcz, wiatr urywa głowę, zaledwie kilka stopni na plusie. A tu dopiero pierwsze dni września. Słoneczne, niemiłosiernie upalne dni już zapomniane ale lato przecież wciąż trwa.

Dlatego wracam myślami do wakacji, ich koloru, zapachu i smaku. Wakacje w Porto.

O Portugalii mówi się i pisze sporo, takie odnoszę wrażenie. Ale dla kogoś, kto nie siedzi w winach na codzień, kraj ten wydaje się niemalże egzotyczny. Bardzo różnorodny wyznacza kilkanaście winiarskich regionów. Ja skupię się na Douro leżącym w niewielkiej odległości od miasta Porto. Dolina Douro, gdzie wino i natura pozostają w idealnej harmonii, czytam z kolorowej ulotki. Widoki oszałamiają. Strome, momentami przepastne zbocza wzdłuż wijącej się rzeki, wąskie kamienne tarasy, malownicze winnice. A wśród nich quintas czyli winiarskie posiadłości, które zapraszają do odkrycia swoich tajemnic. I nie są to tylko wina i winne pola ale także okazałe, piękne, historyczne budowle. Bogactwo tego regionu to różnorodność lokalnych szczepów, chociaż sadzą również odmiany międzynarodowe. Namiętnością portugalskich winiarzy jest kupażowanie. I nie chodzi tylko o dwie czy trzy odmiany ale dużo więcej. Zjawiskowe są tzw. stare winnice, w których wymieszane są dziesiątki różnych odmian. Jednak nowe winnice obsadzają już tylko kilkoma najlepszymi szczepami. Z czerwonych odmian to przede wszystkim Touriga Nacional, bogaty w kolory i taniny. Daje wino o intensywnym smaku dojrzałej czarnej porzeczki, maliny a nawet lukrecji. Dalej jest subtelna i aromatyczna Touriga Francesca, elegancka Tinta Roriz, soczysta Tinta Barroca i pełna harmonii Tinta Cão. Białe Gouveio, świeże, żywe, o dobrej kwasowości i cytrusowych aromatach. Popularna jest delikatna Malvasia Fina, orzeźwiające Rabigato jako jedna z najlepszych odmian, Viosinho bardzo cenione i znakomite do kupażowania. A także Moscatel i wszechstronny Fernao Pires.

A jak Douro to oczywiście Porto czyli produkt narodowy. Bogaty, intensywny, trwały zapach i smak, z dużą zawartością alkoholu. Porto White, Rose, Tawny, Vintage, Ruby, występuje w wielu kolorach i odcieniach słodyczy.

I dość popularne u nas w ostatnim czasie Vinho Verde, najczęściej mieszanka odmian, młode i orzeźwiające, jak sama nazwa tłumaczy „wino zielone”.

Do Portugalii, Porto, Douro koniecznie trzeba się wybrać. Jeśli tylko połączymy zachwycające pejzaże, bogactwo winnych aromatów i atlantyckich smaków, szeleszczący, pieszczący ucho portugues, kojące dźwięki fado to gwarantuję, jesteśmy w niebie.

Obrigada… Obrigado

Napisane przez winnica ( )